|     |  

Endoskopik Orta Yüz Germe (Midface Lift)

Endoskopik orta yüz germe ameliyatı nedir?

Orta yüz germe ameliyatı şakak saçlı derisine yapılan küçük kesilerden endoskop yardımıyla girilerek, yüzün orta 1/3’lük bölümündeki zayıf veya sarkmış dokuları yukarı doğru çekerek bu bölgeye daha genç bir görünüm ve hacim kazandırmak ve nazolabial (burun dış kenarlarından aşağı doğru uzanan ve gülümseyince derinleşen) olukları daha az belirgin hale getirmek amacıyla yapılır. Bu girişimin tek başına alt yüz ve boyun bölgesindeki sarkıkılıklara etkisi yüz germe ameliyatına oranla çok daha azdır. Erken yaşlarda genelde tek başına orta yüz germe ile yeterli gençleşme sağlanabilirken, ileri yaşlarda diğer gençleştirme ameliyatları ile (alt yüz ve boyun bölgesinde sarkıklık olan hastalarda yüz germe ile, kaşları düşük olanlarda da alın germe ile) kombine edilerek ideal sonuç alınabilir.

 

Orta yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında şakak bölgesindeki saçlı derinin içine yapılan her iki tarafta yaklaşık 2 cm’lik bir kesi ile girilir. Kesiler tamamen saç içerisinde olduğundan iz bırakmaz, ameliyatta saçların kesilmesine gerek yoktur. Endoskop yardımıyla şakak bölgesi, elmacık kemikleri ve yanak bölgelerindeki tüm dokular, derin planda tamamen serbestleştirilir. Hareketli hale gelen bu dokular yukarı çekilerek yeni pozisyonlarında kalacak şekilde şakaktaki adele kılıfına dikişle tespit edilir. Bu ameliyatın bir parçası olarak, yukarı çekilmeye bağlı alt göz kapaklarında biriken cilt fazlalığı kirpik dibinden yapılan bir kesi ile çıkartılır.

 

Orta yüz germe operasyonu için uygun yaş nedir?

Sağlıklı ve anestezi alabildiğiniz sürece yüz gerdirme için yaş sınırlandırması yoktur. Bu ameliyat ile orta yüz bölümündeki yaşlanma değişiklikleri etkili bir şekilde düzeltilebilirken, alt yüz ve boyun bölgesindeki sarkıkılıklara etkisi yüz germe ameliyatına oranla daha azdır. Erken (30’lu, 40’li) yaşlarda genelde tek başına orta yüz germe ile yeterli gençleşme sağlanabilirken, ileri yaşlarda diğer gençleştirme ameliyatları ile (alt yüz ve boyun bölgesinde sarkıklık olan hastalarda yüz germe ile, kaşları düşük olanlarda da alın germe ile) kombine edilerek ideal sonuç alınabilir.

 

Ameliyat sonrası ne beklemeyelim?

Ameliyat sonrası alında hafif gerginlik ve ağrı olabilir, ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınabilir. Cilt altında kan toplanmasına engel olmak için konulan ince dren ve alın bölgenizin etrafına sarılan bandaj ertesi gün ağrısız bir şekilde alınır. Şakak bölgesindeki dikişler ameliyattan 7 gün sonra ağrısız bir şekilde alınır. Yaşlanma süreci insandan insana büyük değişkinlik göstermektedir, ancak kabul edilen genel görüş bu cerrahinin etkilerinin ortalama 10-15 yıl süreceğidir.

 

İşten ne kadar izin almam gerekecek?

Orta yüz germe ameliyatında geniş bir alanda serbestleştirme yapıldığından, yüzdeki ödem diğer yüz gençleştirme ameliyatlarına kıyasla daha uzunca sürebilir. Yüzde oluşabilecek hafif-orta derede şişlik, gözlerin dış tarafının erken dönemde bir miktar yukarı yükselmesiyle oluşan çekik görüntü ve şakak bölgelerindeki minimal düzensizlik genelde 1-2 haftada düzelir, nadiren 3-4 hafta sürebilir. Genellikle ameliyattan 9-10 gün sonra çalışmaya başlanabilir.